Celkem 4718 článků.|

Root.cz

Komiks: nepochopený
Ikonka času24. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Žargón radového ajťáka je pre radového pozemšťana obdobou kódu Navajo. Nie je to pritiahnuté za vlasy. Radový pozemšťan totiž vôbec netuší, či sa rozprávate o vašom dennom chlebíčku, alebo o punkovej kapele.

Optická média žijí: archivační M-Disk zapíšete na DVD vypalovačce
Ikonka času23. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Optických mechanik rychle ubývá, ale nebylo by dobré na optické disky úplně zapomenout. Na poli archivace dat stále nemají rozumnou alternativu. Zvlášť co se týče speciálních M-Disků s tisíciletou životností. Zálohujete? Věřím, že jako čtenáři tohoto serveru jednohlasně odpovídáte ano. Ale víte, jak jsou vaše zálohy spolehlivé, zejména co se týče dat s osobní hodnotou? Cloudové služby jsou pohodlné, nicméně velmi snadno a rychle mohou skončit. U gigantů jako Google a jeho Drive to asi není moc pravděpodobné, ale u menších služeb se to stává běžně. Zmiňme např. Ubuntu One nebo Copy. A uživatelé většinou na stažení dat dostanou jen několik málo týdnů.

Příběh domény .SK, aneb krádež za bílého dne
Ikonka času22. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovenská národní doména .SK je už téměř dvacet let v držení soukromé firmy. To není běžná situace, rozhodně ne v Evropě či jiných civilizovaných částech světa. Navíc firma ke správě domény přišla podvodem. Není to tak dávno, co jsme měli společný stát a společnou doménu .cs. Pak se naše země rozdělily a spolu s nimi i národní domény .cz a .sk. Zatímco ta vaše doména je celkem úspěšná, čehož důkazem je i tato konference, my na Slovensku bojujeme o to, aby nám doména .sk zase patřila, zahájil svou přednášku na konferenci IT 17 Ondrej Jombík z iniciativy NašaDoména.sk.

Programovací jazyk Rust: rozhraní mezi Rustem a Pythonem
Ikonka času22. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V dnešním článku o jazyku Rust si ukážeme překlad zdrojového kódu Rustu do dynamické knihovny a taktéž to, jak se budou funkce Rustu volat z Pythonu. Při komunikaci mezi jazyky je samozřejmě nutné vyřešit několik problémů. 1. Programovací jazyk Rust: rozhraní mezi Rustem a Pythonem

Doména .CZ spouští jako první automatickou správu DNSSEC klíčů
Ikonka času21. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Velká novinka českého doménového registru CZ.NIC umožňuje automatickou údržbu bezpečné DNSSEC delegace, takže je možné na doméně spustit DNSSEC i vyměnit klíč bez nutnosti komunikace s registrátorem či registrem. Jaromír Talíř zahájil svou přednášku na IT 17 rekapitulací aktuálního stavu: 51,5 % domén v zóně .CZ už dnes DNSSEC používá. Rádi bychom, aby se procento přiblížilo co nejvíce ke stu. Zjistili jsme například, že 21 156 domén v .CZ je podepsaných, ale nemají otisk klíče v registru. Takové domény se tedy tváří jako nepodepsané. Jedná se o potenciál ke zvýšení počtu podepsaných zón až o další dvě procenta.

Softwarová sklizeň (21. 6. 2017)
Ikonka času21. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na sadu skriptů pro správu stanic v AD, vyzkoušíme YouTube přehrávač, uložíme e-booky do virtuální knihovny a nakonec si necháme vygenerovat dokumentaci ze zdrojových kódů. Sada skriptů pro správu stanic v doméně Active Directory. Pomocí několika zásahů do systému lze dosáhnout u linuxové stanice podobného chování jako u Windows stanice. Je možné spouštět logon skripty (např. pro namapování síťových disků) centrálně uložené na doménovém serveru, cachovat přístupové údaje, nebo zajistit kompatibilitu administrativních oprávnění systému Linux s administrátorskými právy doménových správců.

Stavíme vlastní e-mailový server: nastavení serveru, spam a IMAP
Ikonka času20. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V dnešním článku z naší série si dokončíme nastavení serveru jako takového, nastavíme si ochranu proti SPAMu, virům a nainstalujeme si Dovecot, který nám poskytne zbývající služby. Na úvod bych rád doplnil konfiguraci firewallu pro DNS, kde se mi vytratilo nastavení pro rdnc – TCP port 953, který slouží pro lokální komunikaci s Bindem, do souboru/etc/sysconfig/iptables tedy doplníme

Fotky: OSS Víkend v Bratislavě 2017 obrazem
Ikonka času20. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O víkendu se v Bratislavě konal OSS Víkend, k vidění byla hromada přednášek, stánky, workshopy a další zajímavosti. Projděte se s námi po slovenské konferenci alespoň s pomocí fotoaparátu.

Instrukční sada AArch64 (2.část)
Ikonka času20. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnes budeme pokračovat v popisu instrukční sady AArch64. Zmíníme se zejména o instrukcích matematického koprocesoru a taktéž o SIMD operacích umožňujících paralelní zpracování prvků vektorů. Na závěr si popíšeme volání služeb jádra. 1. Instrukční sada AArch64 (2.část)

Debian 9 Stretch je tu: firewall nftables a konec MySQL
Ikonka času19. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po dvou letech vychází nový Debian Stretch. Novinky nejsou nijak dramatické, ale jsou spíše pozvolné a rozvážně provedené. Přesto je tu několik věcí, které stojí za pozornost a je dobré si na ně dát pozor. Stalo se už zvykem, že na jaře každého lichého roku vychází nový Debian. Daří se to už od roku 2009 a vše nasvědčuje tomu, že v tomto režimu chtějí vývojáři pokračovat. Také platí, že Debian pojmenovává svá vydání podle postaviček z filmů Toy Story (Příběh hraček). Devítka se jmenuje „Stretch“ podle gumové chobotničky ze třetího dílu. Mimochodem hlas jí propůjčila Whoopi Goldbergová.

Postřehy z bezpečnosti: Industroyer je vážnou hrozbou pro průmyslové řídicí systémy
Ikonka času19. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tentokrát se podíváme na malware Industroyer, chyby v implementaci VoLTE, na další uniklý nástroj z dílny CIA, na nový malware pro Android a na řadu dalších novinek a zajímavostí. Výzkumníci ze společnosti Eset zkoumali malware, který s největší pravděpodobností stojí za výpadkem elektrické sítě na Ukrajině na konci roku 2016. Analyzovaný malware cílí na průmyslové řídicí jednotky (ICS) používané hlavně v rozvodných sítích. K tomu mu sloužily i tři komponenty úzce specializované na konkrétní protokoly (IEC 60870–5–101 aka IEC 101, IEC 60870–5–104 aka IEC 104 a IEC 61850). První komponenta mající jméno souboru 101.dll umožňuje komunikaci v rámci standardu IEC 101 přes sériovou linku. Tato část je ještě rozdělena do tří fází. V těch pak přepíná konkrétní IOA (Information Objec Adress) do stavu vypnuto/zapnuto/inverze. IOA je označení jednotlivých elementů v ovládaném zařízení. IEC 104 rozšiřuje předchozí o možnost přenášet data přes TCP/IP. Třetí komponenta používá jenom malou podčást komplexního a robustního protokolu ze standardu IEC 60850. Ten se používá ke komunikaci mezi jednotlivými zařízeními. Mezi další funkcionalitu spadá mazání dat, smazání důležitých záznamů v registrech pro systémové služby (počítač již nenabootuje), port scanner a nástroj pro DoS na zařízení Siemens SIPROTECT zaslající jediný UDP packet (CVE-2015–5374).

Vyšel Debian 9 Stretch, projděte si s námi instalaci a desktop
Ikonka času18. 6. 2017, 8:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Právě byl vydán očekávaný Debian 9 Stretch. Podrobný článek o novinkách vám přineseme v pondělí, teď vám nabízíme procházku instalaci a prohlídku desktopu postaveného na prostředích Cinnamon a Gnome.

Microsoft PostgreSQL, svobodná rajčata a svobodný RF generátor [Stalo se]
Ikonka času18. 6. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
PostgreSQL je zařazené na Microsoft Azure. Docker získal certifikaci pro nasazení v britském G-Cloud 9 a posiluje v Číně. O zdrojové kódy Inkscape se již nestará Launchpad. Vývojáři distribuce Parrot Security OS, která je vyzdvihována z bezpečnostních hledisek, pravděpodobně změní základ z Debianu a Devuan. Důvodem je systemd, který podle vývojářů funguje spolehlivě v běžných situacích, ale nesmiřují se s porušením jednoduchosti, který učinil z GNU/Linuxu stabilní systém.


Vrátit se nahoru