technet.cz
Muskova firma SpaceX otestovala technologii pro loď, která pošle k zemi ISS
9. 11. 2024, 2:03 | Hodnocení:
Mezinárodní vesmírná stanice má naplánováno, kdy skončí její provoz. NASA dokonce našla i firmu, která má zajistit, že ISS nebude na oběžné dráze překážet, ale shoří v atmosféře. Tento kontrakt získala společnost SpaceX, která provedla test s nákladním Dragonem, jenž pomůže s vývojem tzv. deorbitační lodi.
Před 100 lety vznikla Velká Plzeň, měla přes 100 tisíc obyvatel
9. 11. 2024, 0:05 | Hodnocení:
Před 100 lety se zrychlila cesta Plzně ke zvětšení rozlohy a zvýšení počtu obyvatel. Nastal totiž čas pro vznik Velké Plzně, jak se projektu tehdy říkalo.
Prohlédněte si robota Elona Muska. Optimus bezvládně visí v Letňanech
9. 11. 2024, 0:02 | Hodnocení:
Má to být nezdolný dříč v továrnách, neodmlouvající pomocník v domácnostech, vždy odpočatý pomocník, sluha i parťák. Humanoidní robot Optimus má být podle Elona Muska zcela přelomovou technologií. Jeho bezvládnou maketu jsme si prohlédli na veletrhu e-Salon.
Elitního pilota vybrali pro lety k Měsíci, osudové se mu ale staly husy
8. 11. 2024, 16:00 | Hodnocení:
Patřil k prvním vyvoleným, jež vesmírná agentura NASA zařadila mezi astronauty. než se ovšem stačil do vesmíru podívat, zahynul před 60 lety během testovacího letu, a dosáhl tak smutného prvenství: Theodore C. Freeman je první americkou obětí dobývání kosmu.
Dvaadvacet miliard úhozů jen na slovo „banány“. Opice Shakespeara nenapíše
8. 11. 2024, 10:00 | Hodnocení:
Známá věta o nekonečné opici říká, že primát náhodně bušící do klávesnice psacího stroje po nekonečnou dobu skoro jistě napíše jakýkoli text. Je to pravda. Podle nového výpočtu jde ale o zavádějící závěr.
Žádná elektroauta, o elektřinu budeme možná bojovat s umělou inteligencí
8. 11. 2024, 2:04 | Hodnocení:
Už jste možná slyšeli, že se firmy, které provozují a trénují velké jazykové modely pro generativní umělou inteligenci (genAI), se nyní pokoušejí zajistit si zdroje elektrické energie, a tak se poohlížejí i po jaderných elektrárnách. Systémy stojící za genAI, jsou totiž vysoce energeticky náročné a spolu s datacentry pro další účely výrazně zvyšují poptávku po elektřině.
Vyrazí vám dech. Spektakulární fotky Jupiteru pořízené sebevražednou sondou
7. 11. 2024, 11:29 | Hodnocení:
Kosmická sonda Juno má odhalovat tajemství největší planety naší sluneční soustavy. Poté, co podrobně nafotila její měsíc Europu, se nyní zaměřila přímo na Jupiter. Až bude její prodloužená mise splněna, spáchá sebevraždu.
Sebevražda 13 bodnými ranami? Filmaři Anety se vracejí k děsivé kauze
7. 11. 2024, 10:00 | Hodnocení:
Příliš mnoho otazníků stále panuje kolem smrti Anety Rodové před deseti lety. Dokumentaristé teď případ znovu otevírají, a to prostřednictvím filmu Aneta, který míří do kin. Hosty Rozstřelu byli režisér snímku Jiří Sádek a autor námětu Petr Konečný.
Mrtvola ve studni skutečně byla. A po osmi staletích ožívá díky genetikům
7. 11. 2024, 2:02 | Hodnocení:
Moderní genetické analýzy dávají epizodě z norské ságy jasnější obrysy a zároveň nastolily nové otázky. Kdo byl muž, jehož tělo použili dobyvatelé středověkého hradu Sverresborgu jako biologickou zbraň?
Rozřízl hruď a srdce pořád bilo. Omyl nakonec stál průkopníka anatomie život
6. 11. 2024, 13:00 | Hodnocení:
Medici se o něm dodnes učí. Bruselský rodák Andreas Vesalius, průkopník anatomie a velký propagátor pitev, zemřel před 460 lety při pouti do Svaté země. Má se za to, že ji podnikl jako pokání. Za co?
Máte doma nanotopánky? Slovenština je past vedle pasti, zmátla i robota
6. 11. 2024, 9:30 | Hodnocení:
Patřím ke generaci, která se ještě narodila v Československu. Společný stát Čechů a Slováků se rozdělil na dvě nové samostatné země, když jsem chodil na základní školu. Matně si vzpomínám, jak jsem dostal od nějaké učitelky za úkol pořídit si v papírnictví plastovou šablonu s obrysem celé ČSFR.
Radim Palouš se narodil před 100 lety. Po revoluci se stal prvním rektorem UK
6. 11. 2024, 0:05 | Hodnocení:
Před 100 lety, 6. listopadu 1924, se narodil Radim Palouš, jeden z významných disidentů normalizace, zakladatel Občanského fóra, moderátor demonstrací v listopadu 1989 a první porevoluční rektor Univerzity Karlovy.
Fantastická doba pro milovníky muziky. Čtyři tipy, čím ozvučit dům či byt
6. 11. 2024, 0:02 | Hodnocení:
Možná ani nevíte, jaké možnosti domácího poslechu hudby dnešní doba nabízí. Přitom ne vždy musí „upgrade“ znamenat vyhodit to, co již doma máte. Někdy stačí jeden komponent a vaše milovaná sestava, nebo i zaprášená hi-fi věž, dostane nový život. Nebo hromadu techniky nahradíte aktivními wi-fi reprosoustavami. Možnosti jsou pestré.
Magnólie, žádné šrouby či lepidlo. Do vesmíru se vydal první dřevěný satelit
5. 11. 2024, 20:43 | Hodnocení:
Na oběžnou dráhu zamířil první dřevěný satelit na světě vyvinutý japonskými vědci. Budou zkoumat, jakým způsobem dovede odolat extrémním vesmírným podmínkám. Slibují si od něj, že bude sloužit jako obnovitelný stavební materiál, který pomůže životnímu prostředí.
Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal přes věc nepoužitou od roku 1981
5. 11. 2024, 15:21 | Hodnocení:
Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se občas objeví nějaký problém. Poslední nastal v polovině října a týkal se výpadku komunikace. Poněkud překvapivě se sonda po odmlce ozvala zpět, ale poněkud nestandardně.
Stopařův průvodce po Sluneční soustavě: jak se svézt k Marsu na asteroidu?
5. 11. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Meziplanetární cestování s sebou nese riziko vysokých dávek záření ohrožujících zdraví astronautů. Stavba kosmických lodí s dostatečně silnou radiační ochranou je drahá. Vědci proto začínají promýšlet jinou možnost. Co takhle schovat lidské cestující uvnitř některé planetky? Létají pravidelně jako vlaky.
Chtějí vás nalákat na video v 16K. Na takové rozlišení však zapomeňte
5. 11. 2024, 0:02 | Hodnocení:
Na telefonu mi „pípla“ SMS reklama jednoho operátora, který mi nabízel rychlou přípojku k internetu s tím, že si díky ní budu moci užívat videostreamů v rozlišení 16K. Reklama v zásadě nelhala, inzerovaná přípojka by těch potřebných 300 Mbit zvládla. Ale zároveň lákala na něco, co neexistuje a existovat nejspíše nebude.
Island průkopníkem. Za šest let chce z vesmíru posílat solární energii na Zemi
4. 11. 2024, 20:42 | Hodnocení:
Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak zní plán, který Island jako první na světě hodlá realizovat do šesti let. A jak to udělá? Vyšle do vesmíru vůbec první elektrárnu, jež při oběhu kolem Země zvládne absorbovat sluneční záření a bezdrátově ho přenést prostřednictvím rádiových vln do pozemních elektráren.
Přepište dějiny Evropy. Bitva o most z doby bronzové přitáhla tisíce válečníků
4. 11. 2024, 19:00 | Hodnocení:
V boji o most přes severoněmeckou říčku Tollense se utkaly tisícové armády. Nic překvapivého, že, takových bitev v Evropě bylo. Jenže tato řež se udála v době bronzové, kdy hustota obyvatel byla tisíckrát menší než dnes a kdy se na území střední Evropy měly vyskytovat jen malé tlupy lovců a sběračů.
Levná výroba extrémně drahých léků. Zajistí ji buňky v lidském těle
4. 11. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Proti mnoha závažným onemocněním disponuje věda účinnými léky. Nikoho ovšem nevyléčí, protože se je nedaří dostat na postižená místa na dost dlouhou dobu a v potřebném množství. Řešení nabízí bioelektronika a buněčné terapie.
JPG, PNG, GIF či jiný? Někdy je důležité umět si vybrat správný formát
4. 11. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Jsou pro vás matoucí? Neznáte rozdíly mezi formáty obrázků JPEG, GIF nebo PNG? Případně si nejste jisti, kdy je vhodné použít který? Jednoduše vysvětlíme, který formát kdy, kde anebo pro co použít, abyste vybrali ten správný.
Elektrifikujte Wilsonovo nádraží, vyzývali před 100 lety zaměstnanci ministra
4. 11. 2024, 0:05 | Hodnocení:
Ministerstvo železnic začalo před 100 lety aktivně řešit stav ovzduší na pražském Wilsonově, tedy dnešním hlavním nádraží. Provoz parních lokomotiv už byl natolik neúnosný, že se vážně začala plánovat elektrifikace nejdůležitějšího nádraží v republice. Byl nakonec vybrán stejnosměrný systém 1 500 voltů.
Prostřelená nádrž či omylem let rychlostí zvuku, vzpomíná inženýr Tupolevu
3. 11. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Řeknete si, že není možné, aby by se toto všechno stalo jednomu člověku během jediné kariéry. Snad to bylo kombinací zajímavých letounů a podivuhodného období devadesátek. Tyto kuriózní letecké příhody nabírají na síle při líčení jejich pamětníka, zasvěceného technika a palubního inženýra nejen na Tu-154 Karla Burgera.
OBRAZEM: Pod kapotou exotické Fujary byly nejdražší motorové lokomotivy ČSD
3. 11. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Dieselelektrické lokomotivy řady T466.0, které lid od dráhy obdařil přezdívkami Pilštyk a Fujara, vyráběly Turčianské strojárne Martin. Zprvu poruchové stroje se postupně umoudřily a v kolektivu strojvedoucích se staly oblíbenými. Méně radosti z nich však měl personál v montérkách a s nářadím v rukou. V galerii se s těmito zajímavými stroji seznámíme a navíc si ukážeme ještě dva typy vzniklé jejich přestavbou.
Vědci zjišťují, jak rychle létali obrovští ptakoještěři
2. 11. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Pterosauři jsou velmi zajímavou skupinou aktivně létajících archosaurů, dinosaurům jen vzdáleně příbuzných, jejichž evoluční osud však byl s tím dinosauřím úzce spjatý. Jaké byly jejich aviatické dovednosti?
Ukázkové přešlapy, které technologické firmy stály miliardy
2. 11. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Od chvíle, kdy Yahoo odmítlo šanci koupit malý startup jménem Google, až po lidské selhání v případě revoluční technologie Theranos. Jak rozhodnutí několika klíčových osob změnila osud technologických gigantů. Zatímco někteří zmeškali šanci stát se lídry trhu, jiní, třeba Alibaba či LG s WebOS, dokázali proměnit propadák v úspěch.
Jasný příklon k Moskvě, papírová jednota. KSČ před 100 lety vybrala nové vedení
2. 11. 2024, 0:05 | Hodnocení:
V pražských Holešovicích se před 100 lety konal druhý sjezd KSČ. Byl několikadenní, odehrával se ve dnech 31. října až 4. listopadu 1924. Dominovala mu otázka bolševizace strany a jasný příklon k Moskvě.
Velká narozeninová loupež: Co si za 30 sekund vyberete, to bude vaše
2. 11. 2024, 0:01 | Hodnocení:
Známý prodejce počítačové techniky T.S.BOHEMIA slaví 30 let. K této příležitosti si pro své zákazníky připravil tři narozeninové dárky: bezplatnou dopravu, bezkonkurenční záruku a také Velkou narozeninovou loupež!
Sršně se týden živily 80procentním alkoholem. Přežily, neopily se
1. 11. 2024, 13:00 | Hodnocení:
Každý, kdo viděl první film s Indianou Jonesem Dobyvatelé ztracené archy, si na tu scénu určitě vzpomene. Indyho bývalá přítelkyně Marion v ní coby majitelka putyky kdesi v Nepálu soutěží s rozložitým místním borcem v pití pálenky. Na konci zápolení se hromotluk s úsměvem sesune k zemi.
Chcete si pustit zabezpečený počítač v počítači? Porovnali jsme dva rivaly
1. 11. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Aplikace Oracle VirtualBox a VMware Workstation Pro patří k tomu nejlepšímu, co lze v případě tvorby virtuálního PC získat zdarma. Tito dva rivalové dokazují, jak se virtuální počítače mohou snadno stát dostupnými a přístupnějšími každému uživateli. Pojďme se podívat na to, co nabízejí a v čem se liší.
Český letecký ústav vyšle dvě uklízecí družice pro boj s kosmickým smetím
31. 10. 2024, 16:01 | Hodnocení:
V Česku vznikl projekt VZLUGEM, který má pomoci s jedním z největších problémů, jemuž nyní čelí družice na oběžné dráze Země. Je jím kosmické smetí. Stojí za ním Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ), který už své zkušenosti s výrobou malých družic má.
Halloweenský speciál: Netopýři mají zvláštní mazlavé krvinky. Umožňují jim hibernovat jako hrabě Drákula
31. 10. 2024, 10:00 | Hodnocení:
Létají v noci na kožnatých křídlech. Dokáží se vyhýbat překážkám i v černočerné tmě. Spí hlavou dolů, nejraději v jeskyních, na půdách ve sklepích nebo dutých stromech. Netopýři připadají spoustě lidí strašidelní.
Senzory mají zabránit katastrofickým lesním požárům. Má to však háček
31. 10. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Nedávný požár v Českém Švýcarsku napáchal škody přesahující 270 milionů korun. Nebyl zdaleka jediný, krajina hoří čím dál častěji i jinde ve světě. Pomoct by mohly moderní technologie. Důsledné hašení lokálních požárů se však může vymstít, zadělává na budoucí ohnivou katastrofu, jak se už v minulosti přesvědčili třeba v USA.
Zlatý poklad republiky před 100 lety „bobtnal“ pomalu. Sbírka vynesla 376 kilo
31. 10. 2024, 0:05 | Hodnocení:
Československo před 100 lety stále vybíralo dary na „zlatý poklad republiky“ a Národní listy přinesly celkovou bilanci veřejné sbírky.
Týden Applu, den třetí: MacBook Pro už nemá směšnou verzi, přesto nezdražil
30. 10. 2024, 18:36 | Hodnocení:
Nový MacBook Pro dostal do vínku to nejlepší, co má Apple momentálně k dispozici. Na výběr je z procesorů M4, M4 Pro a M4 Max, 16 až 128 GB unifikované paměti a 512GB až 8TB úložiště. V nabídce jsou porty Thunderbolt 5, 12Mpix kamera nad displejem a matný displej s nanotexturou.
<< Nejnovější Starší > Nejstarší >>