technet.cz
Poznáte vesmírné objekty podle jejich obrázků?
11. 7. 2024, 0:00 | Hodnocení:
{"content":["Existuje řada krásných záběrů nebo jinak unikátních objektů v blízkém i vzdálenějším vesmíru, které pořídily dalekohledy umístěné ve vesmíru nebo sondy, které zkoumají Sluneční soustavu. Některé z nich jsme vybrali a dali do tohoto kvízu. Vyzkoušejte si, jak dobře znáte ikonické mlhoviny nebo třeba planety naší soustavy, i další objekty v kosmu."],"version":"1.0"}
Start Ariane 6 – kterak evropská kosmonautika dosáhla úrovně Severní Koreje
10. 7. 2024, 17:49 | Hodnocení:
Pokud se podíváme na statistiku kosmických startů v roce 2023, tak v ní najdeme dvě entity, které uskutečnily tři starty do vesmíru. Evropa a Severní Korea. Což hodně vypovídá o stavu, do jakého se evropská kosmonautika dostala. I proto byl první start nové evropské rakety Ariane 6 v úterý 9. července tak důležitý.
Admirál na mělčině. Muži z prasečích člunů se s osudem dokázali poprat
10. 7. 2024, 2:04 | Hodnocení:
V letním seriálu Technetu se vracíme k tzv. prasečím člunům, tedy k prvním americkým miniponorkách. Tentokrát nás budou zajímat osudy dvou mužů, kteří s těmito stroji spojili část své vojenské kariéry. A jak už to tak bývá, zvláštní stroje často přitahují zvláštní osobnosti a také zvláštní příběhy.
Evropa se v úterý chce vrátit do vesmíru. Nová raketa má díly i z Česka
9. 7. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa Vega-C kvůli problémům zatím uzemněna, nemá Evropská kosmická agentura (ESA) vlastní provozuschopný nosič. To se má nyní změnit. V noci na středu se má do vesmíru totiž vydat zbrusu nová Ariane 6.
Létající talíře opravdu existují, jen moc nelétají
8. 7. 2024, 2:00 | Hodnocení:
Létající talíře jsou fenomén, kterým se zabývá spousta lidí. Většinou jde o podvrhy. Ale stroje ve tvaru létajících talířů existovaly. Vývojem jednoho z nich se v 50. letech zabývali letečtí konstruktéři, letectvo, armáda i NASA. Výsledek bohužel zdaleka neodpovídal očekávání ani vynaloženým nákladům. V roce 1961 byl projekt ukončen.
Pěstování zeleniny i pobyt „venku“. Vědci rok simulovali pobyt na Marsu
7. 7. 2024, 9:07 | Hodnocení:
Čtveřice vědců po více než roce opustila zařízení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které částečně napodobovalo podmínky lidské mise na Marsu. Modul Mars Dune Alpha se nachází v Houstonu a má rozlohu 160 metrů čtverečních. Skupina simulaci ukončila v sobotu odpoledne, uvedla agentura AFP.
Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů
7. 7. 2024, 2:03 | Hodnocení:
Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými zbraňovými systémy. Námořnictvo Spojených států se v hledání nových metod námořního válčení zařadilo mezi přední průkopníky. Startuje letní seriál Technetu, věnovaný „Pigboats“, tedy tzv. prasečím člunům.
Proč v horách kvetou růžově? Biolog o vlivu genů na rostliny i omylech přírody
7. 7. 2024, 2:03 | Hodnocení:
Co mají společného brambory, pšenice, jahody nebo cukrová třtina? Tím, jak naši předkové tyto rostliny šlechtili, u nich došlo k masivní mutaci, kdy se zdvojnásobila celá jejich genetická informace. Výzkumem těchto supermutací se zabývá biolog Filip Kolář. Zjistil, že zatímco pro člověka mohou být takové mutace smrtelné, rostlinám naopak mohou pomáhat. Větší zásoba genů jim umožňuje lépe se přizpůsobit měnícím se podmínkám a přežít.
Podívejte se na rizika využívání wi-fi na dovolené
6. 7. 2024, 2:02 | Hodnocení:
Chceme-li být online i na dovolené a trochu ušetřit z vlastního datového limitu, můžeme někdy s vděkem sáhnout po veřejné bezdrátové síti, kterých bývá přehršel. Ale pozor, představují riziko, se kterým je nutno počítat. Jak se připojit, a přitom se nebát o své soukromí a neriskovat riziko krádeže přístupu do banky či jiné online identity?
Nejtěžší je sestup k vraku. Potápěči líčí detaily z identifikace ponorky U-72
5. 7. 2024, 2:01 | Hodnocení:
Na konci června ohlásila česká potápěčská skupina Czech Diving Team úspěch, který vyřešil jednu z posledních záhad první světové války na Jadranu. V hloubce 85 metrů s jistotou identifikovali vrak německé ponorky U-72. Podrobnosti o této expedici přinášíme v rozhovoru s potápěči.
Hujer či pětikoruna. Sto let Oldřicha Lipského připomíná i Hlinikárium
4. 7. 2024, 18:00 | Hodnocení:
Právě před sto lety se v Pelhřimově narodil Oldřich Lipský. Režisér, který vedle mnoha jiných úspěšných filmů natočil i komedii Marečku, podejte mi pero! Fanouškům právě tohoto snímku už skoro dvacet let zlepšuje náladu humpolecké Hliníkárium. Myšlenka vychází z hlášky: Hliník se odstěhoval do Humpolce.
Další zpoždění a miliardy. Kdy se dočkáme jaderné fúze v ITERu?
4. 7. 2024, 15:30 | Hodnocení:
Jaderná fúze nás má přiblížit řešení problémů s nedostatkem energie. Tedy vlastně již měla, pokud se podíváme na dřívější časové plány. Asi největší projekt v této oblasti tokamak ITER ukazuje, že cesta k ke zvládnutí výroby energie, jako to dělá Slunce, není jednoduchá.
Letní výzva pro čtenáře: Vyfotili jste v létě zajímavé letadlo? Pochlubte se
4. 7. 2024, 2:00 | Hodnocení:
Léto bývá obdobím, kdy se na letiště dostanou i ti, které během roku nechávají letadla chladnými. A léto je i čas, kdy hangáry opouštějí i jindy schované unikáty. Může se stát, že třeba při cestě na dovolenou potkáte zajímavý letoun. Podělte se s námi o fotografii letadla, které vám přišlo něčím pozoruhodné, či dokonce vzácné.
KVÍZ: Hrady, vodní díla, elektrárny a další místa v ČR. Poznáte je ze vzduchu?
4. 7. 2024, 2:00 | Hodnocení:
Jak dobře znáte známá místa v České republice, si můžete vyzkoušet v následujícím kvízu. Letecké pohledy se týkají nejen hradů a zámků, kterých je v nabídce nejvíce, ale protože jsme na Technetu, nemohli jsme si odpustit ani nádraží či elektrárny. Další kategorie objektů budou překvapením.
Vytáhnou nové procesory Windows hřebík z rakve? Změřili jsme jim výkon
3. 7. 2024, 0:02 | Hodnocení:
V redakci se nám sešly dva notebooky „Copilot+ PC“ s procesory Qualcom Snapdragon X, které mají ve světě počítačů s Windows udělat podobnou revoluci, jakou procesory Apple Silicon M způsobily u počítačů s macOS a iPad OS. Hledání odpovědi na otázku „Povedlo se?“ začneme porovnáním výkonů.
Rusko chce do roku 2030 vytvořit vlastní vesmírnou stanici
2. 7. 2024, 16:02 | Hodnocení:
Současná Mezinárodní vesmírná stanice má podle nynějších plánů skončit v roce 2030. Ale Rusko se z ní hodlá stáhnout už o dva roky dříve, a nyní navíc oznámilo záměr mít za šest let na oběžné dráze vlastní stanici složenou ze čtyř modulů.
Ve Windows najdete třicet let staré okno i nastavení vhodné na dovolenou
2. 7. 2024, 2:04 | Hodnocení:
Podívejte se na to, jak snadno zvětšovat obrázky na webu a spouštět starého Správce úloh. Tipnete si, které dialogové okno se ve Windows v nezměněné podobě nachází již tři dekády? A podíváme se i na to, jak PC proměnit v přístupový bod, nebo jak deaktivovat nutnost zadat heslo po probuzení PC ze spánku.
Číňanům se utrhla a vzlétla vesmírná raketa. Po dopadu vybuchla v horách
1. 7. 2024, 13:27 | Hodnocení:
Všechny nové kosmické rakety procházejí řadou testů, než jim konstruktéři a úřady umožní první letecké testy. Jedním z posledním předstartovních testů měl projít i nový čínský nosič Tchien-lung-3. Něco se ovšem nepovedlo a místo toho, aby test motorů proběhl na zemi, raketa se utrhla a nekontrolovaně odletěla.
Netscape byl prohlížeč, který utvářel historii, ale prohrál válku
1. 7. 2024, 2:02 | Hodnocení:
V raných dobách internetu byly možnosti internetových prohlížečů velmi omezené. K dispozici jich byla jen hrstka. Od jejich debutu na tomto poli hrály první housle především dva prohlížeče. Internet Explorer od Microsoftu a Netscape. Druhý jmenovaný byl průkopníkem a udal patřičné tempo první generaci browserů.
Podívejte se, jak vypadá ponor k ponorce z první světové války v Chorvatsku
30. 6. 2024, 2:00 | Hodnocení:
Tento týden oznámili čeští potápěči, že se jim na Jadranu podařilo identifikovat ponorku z první světové války. Vrak, o kterém nyní už s jistotou můžeme říct, že patří německé ponorce U-72, leží zhruba tři námořní míle (5,6 km) od nejjižnější chorvatské pláže u městečka Molunat na hranici s Černou Horou.
Tenis bez ponožek, puchýř a smrt. Syn prezidenta USA zemřel na otravu krve
30. 6. 2024, 0:05 | Hodnocení:
30. června 1924 se rozhodlo o konci krátkého života teprve šestnáctiletého syna amerického prezidenta Calvina Coolidge mladšího. Vše způsobil tenis, puchýř na noze a neexistence antibiotik.
Axiom Space patrně dopraví druhého Čecha do kosmického prostoru
29. 6. 2024, 2:03 | Hodnocení:
Firma Axiom Space vznikla teprve před pár lety, ale začala velmi rychle rozvíjet své aktivity v oblasti kosmonautiky. Její hlavní činností je momentálně organizování soukromých misí na Mezinárodní vesmírnou stanici. Součástí jedné z těch budoucích se možná stane i český astronaut.
Velorex proslavil film Vrchní, prchni! Jeho konstruktér se narodil před 100 lety
29. 6. 2024, 0:05 | Hodnocení:
V České Třebové se před 100 lety, 29. června 1924, narodil Mojmír Stránský, vynálezce a konstruktér, který se zapsal do historie jako otec motorové tříkolky Velorex.
OBRAZEM: Vlaky TGV jako patrové. Jeden speciální dosáhl rychlosti 574,8 km/h
28. 6. 2024, 2:00 | Hodnocení:
První francouzské elektrické vysokorychlostní vlaky TGV vstoupily do služby v roce 1981. Od té doby přichází výroba s jejich různými inovovanými typy, přičemž od roku 1995 to jsou i typy patrové.
Legendy létaly proklatě nízko. Mladá Boleslav zažila skvělou podívanou
28. 6. 2024, 2:00 | Hodnocení:
S posledním pátkem před prázdninami neuškodí, když si připomeneme skvělou podívanou, kterou nedávno přinesla mladoboleslavská Historical Airshow. Osmdesáté výročí vylodění spojenců v Normandii se samozřejmě promítlo i sem a nad leteckým muzeem Metoděje Vlacha tak zaburácely asi nejslavnější z „warbirdů“.
Z ruského satelitu se uvolnily trosky, astronauti USA na ISS se museli ukrýt
27. 6. 2024, 16:07 | Hodnocení:
Náhlé uvolnění trosek z ruského satelitu donutilo americké astronauty vyhledat úkryt v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Není ale jasné, co potíže satelitu, který je už několik let nefunkční, způsobilo.
Zakázku na zničení ISS získalo od NASA SpaceX, dostane na to dvacet miliard
27. 6. 2024, 8:52 | Hodnocení:
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) poskytne společnosti SpaceX 843 milionů dolarů, tedy téměř 20 miliard korun, na vybudování zařízení, které bude schopné posunout Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) do zemské atmosféry a zajistit její plánované zničení po roce 2030. NASA o tom informovala na svých stránkách.
Před 40 lety vznikl technologický gigant, který začal v garáži rodičů
27. 6. 2024, 2:00 | Hodnocení:
Rok 1984 byl pro svět osobních počítačů zásadní. Apple představil Macintosh, na veletrhu CES došlo k uvedení inovativního počítače Commodore Amiga, začal prodej CD-ROM, Fujio Masuoka vynalezl flash paměť a objevil se termín kyberprostor. A v tomto roce se zrodila i legenda. Společnost Dell Computer Corporation.
Jednou za život. Připravte se pozorovat výbuch novy pouhýma očima. Už brzy
27. 6. 2024, 2:00 | Hodnocení:
Už v září tohoto roku má dojít k nebeskému úkazu, který bude přitahovat pozornost nejen astronomů. Výbuch novy má být tak jasný, že by měl být viditelný pouhým okem. Záře této události by se měla vyrovnat jasu hvězdy Alfa ze souhvězdí Malého vozu, která je známá pod názvem Polárka či Severka.
POZOR VLAK: V Ostravě jsme prošmejdili první český vlak na baterky
26. 6. 2024, 2:00 | Hodnocení:
Pokud máte rádi železnici, ale nemohli jste se v půlce června zúčastnit ostravského veletrhu RAIL BUSINESS DAYS, pak je 136. díl magazínu POZOR VLAK určen právě vám. Jeho tvůrci strávili v Ostravě dva dny, během nichž natočili nejdůležitější novinky a inovace z oblasti železniční dopravy.
Čeští sportovci se před 100 lety během olympiády handrkovali o peníze
26. 6. 2024, 0:05 | Hodnocení:
Českoslovenští sportovci se před 100 lety připravovali na olympiádu v Paříži. Funkcionáři ale na poslední chvíli řešili problémy s rozpočtem na cestu a pobyt.
KVÍZ: Kazetám překvapivě neodzvonilo. Vyzkoušejte, co o nich vlastně víte
26. 6. 2024, 0:02 | Hodnocení:
Pamatujete na audiokazety? Technicky mnohokrát překonané médium stále z trhu nemizí, a naopak vzbuzuje překvapivý zájem. Na veletrhu CES byly k vidění dva nové kapesní přehrávače, kvalitní magnetofony jsou v aukcích leckdy dražší, něž když byly před desítkami let nové, a na kazetách vydaly svá alba i současné hvězdy Taylor Swift nebo Olivia Rodrigo.
Čína dovezla jako první na světě vzorky z odvrácené strany Měsíce
25. 6. 2024, 12:00 | Hodnocení:
Pouzdro z čínské lunární sonda Čchang-e 6 přistálo podle plánu v úterý ráno v severočínském regionu Vnitřní Mongolsko. Uvnitř pouzdra se nachází vzorky odebrané z odvrácené strany Měsíce. Asijská velmoc se stala první zemí, která přivezla vzorky z této oblasti.
Čeští potápěči objasnili záhadu. Na Jadranu identifikovali potopenou ponorku
25. 6. 2024, 7:39 | Hodnocení:
Po třech letech práce se českému týmu technických potápěčů podařilo jasně identifikovat vrak ponorky z první světové války u chorvatských břehů. Díky badatelskému výzkumu a 22 ponorům do hloubky 85 metrů se nakonec zjistilo, že jde o ponorku U-72. Češi tak pomohli objasnit jednu z posledních záhad první světové války na Jadranu.
Nastal čas rozmyslet si, zda je dost bezpečné používat klasické heslo
25. 6. 2024, 2:02 | Hodnocení:
V digitálním světě se hesla stala klíčovým prvkem pro ochranu našich online identit a přístupu k citlivým informacím. Nicméně počet hesel a jejich správa se stává čím dál náročnější a riziko prolomení se zvyšuje. Navíc neustálé prokazování se v každé službě je frustrující. Které metody autentizace jsou k dispozici a co bude hrát brzy důležitou roli?
<< Nejnovější Starší > Nejstarší >>